Powrót do przyszłości. Tytuł zaczerpnięty z hitowego filmu lat osiemdziesiątych( lata osiemdziesiąte ósma edycja, przypadek?) Kiedy zapraszaliśmy poszczególne grupy na tegoroczny festiwal tytuł   stał się wspólnym mianownikiem na wielu płaszczyznach. Niczym bohaterowie Roberta Zemeckisa będziemy przemieszczać się impro-wehikułem po wielu stylach i epokach, oczywiście impro-wehikuł posiada zdolności poruszania się nie tylko w wymiarze czasowym, ale również absurdalnym, mentalnym, edukacyjnym, komediowym. Jednym słowem machina improwehikularna ma zdolność poruszania się w przestrzeni nieskończenie wielowymiarowej. I tak cofniemy się do czasów wybitności komedii szekspirowskiej za sprawą Afrontu, do międzywojennego kina polskiego dzięki Comedy Impro Banda, Disco Girls przeniosą nas do lat osiemdziesiątych, w nieokreśloną czasoprzestrzeń  na pokładzie z Łowcami.B i Teatrem AB OVO udamy się gdzieś w okolice Planety Absurdu. Dokąd obierze kurs BCA FLASH ? Paptak? Oranżada na miejscu czy Damy na Pany  to nawet nie chcemy wiedzieć, ufamy , że jeszcze tam nie byliśmy.

Nie ma co dorabiać jakiś szczególnych filozofii do tytułu ale warto wspomnieć o płaszczyźnie edukacyjnej.

Impro to sztuka szczególna. Jej wyjątkowość to uniwersalność , co nieprzypadkowo wiąże się z Uniwersum. Kto może trenować impro ? Każdy. Kto powinien trenować impro? Każdy. Nie ma znaczenia czy docelowo trenuje się impro na potrzeby scenicznego rozładowania drzemiących w nas potencjałów, czy chcemy poszerzyć horyzonty kreatywnego myślenia, czy nauczyć się bez spięcia reagować “tu i teraz” na nieustannie zmieniające się okoliczności, czy otworzyć się na pozytywne relacje międzyludzkie. Impro jest odpowiedzią na bardzo wiele potrzeb współczesnego człowieka w każdym wieku. Kanadyjczycy tak jak Słoweńcy wprowadzili Impro jako przedmiot-zajęcia do szkół ucząc od najmłodszych lat swoje przyszłe pokolenia prostych, ponadczasowych zasad: bycia na TAK, akceptacji cudzych pomysłów, odruchowego pozytywnego myślenia, bycia życzliwym dla odmienności a nade wszystko umiejętności mówienia TAK I. Dla improwizatora wszystkie te hasła są jasne i zrozumiałe. Każdy kto miał styczność z treningiem impro wie jak pomocnym i wspaniałym narzędziem jest improwizacja, szczególnie w świecie skrótów, pędu za czymś, towarzyskiego ograniczenia się do mediów społecznościowych, wirtualnych światów, w których rzeczywistość poznajemy z selfie.

To, że gubimy ważne rzeczy po drodze to fakt. To, że o tym mówimy z przerażeniem to fakt. Jak i faktem jest ,że na gadaniu się kończy. A tu trzeba działać. Impro dotyka wartości ponadczasowych, zasad nie powstydziłby się sam Horacy ale  jedyną drogę jaką człowiek ma przed sobą to Przyszłość. I tak właśnie należy interpretować tytuł festiwalu. Trzeba powrócić do przeszłych wartości aby załapać się na Przyszłość.

Jesienią 321Impro organizuje w Warszawie konferencję pt.” Impro do szkół”. W całej Polsce można zapisać się na warsztaty z impro , które skierowane są do każdego: dzieci, młodzieży, amatorów, ludzi biznesu, aktorów, epizodystów, reżyserów, emerytów i rencistów. Polscy Improwizatorzy robią wszystko abyście mieli możliwość kontaktu z tym treningiem. Musicie jedynie chcieć ich znaleźć do czego z całą mocą namawiamy.  Impro potrzebuje Waszego wsparcia i zaangażowania. My od ośmiu lat robimy ten festiwal i staramy się rozpowszechniać tę sztukę. Teraz przyszedł czas na Was.